කුසල් ස්ථාන 12කින් ඉදිරියට.. ටෙස්ට් ශ්‍රේණිගත කිරීම් අලුත් වෙයි..

බංගලාදේශ කණ්ඩායම හා ශ‍්‍රී ලංකා කණ්ඩායම අතර පැවැති ටෙස්ට් තරගයෙන් අනතුරුව අයි.සී.සී යේ නවතම ටෙස්ට ශ්‍රේණිගත කිරීම් නිකුත් කර තිබෙනවා. එහි පිතිකරු ලැයිස්තුවේ නායක දිනේෂ් චන්දිමාල් 09 වැනි ස්ථානයේ රැදී සිටින අතර බංගලාදේශට එරෙහිව විශිෂ්ට ඉනිමක් කී‍්‍රඩා කරමින් ලකුණු 196ක් රැුස් කර කුසල් මෙන්ඩිස් ස්ථාන 12ක් ඉදිරියට පැමිණෙමින් 22වැනි ස්ථානයට පත්ව ඇත. පළමු තරගයේ අසාර්ථක වූ දිමුත් කරුණාරත්න ස්ථාන 03ක් පසුපසට යමින් 28වැනි ස්ථානය හිමිකරගෙන ඇති අතර ධනංජයද සිල්වාගේ විශිෂ්ට ඉනිම හේතුවෙන් ඔහු ස්ථාන 08ක් ඉදිරියට පැමිණෙමින් 38වැනි ස්ථානය හිමිකරගෙන ඇත. තවද නිරෝෂන් දික්වැල්ල එක් ස්ථානයක් ඉදිරියට පැමිණෙමින් 41වැනි ස්ථානයද දිල්රුවන් පෙරේරා ස්ථාන 04ක් පසුපසට යමින් 89වැනි ස්ථානයද හිමිකරගෙන ඇත.එහි පෙරමුණ ඔස්ටේ‍්‍රලියානු නායක ස්ටීවන් ස්මිත් හිමිකර ගෙන ඇති අතර දෙවැනි ස්ථානය විරාත් කෝලි හිමිකර ගෙන සිටියි . පන්දු යවන්නන්ට පළමු ටෙස්ට් තරගය එතරම් සුබදායක නොවුණු අතර පන්දු යැවීමේ ලැයිස්තුවේ 07වැනි ස්ථානයේ සිටි රංගන හේරත් 08වැනි ස්ථානය පත් ඇති අතර ඩිල්රුවන් පෙරේරා ස්ථාන 03ක් පසුපසට යමින් 28වැනි ස්ථානය හිමිකරගෙන ඇත.සුරංග ලක්මාල් 33වැනි ස්ථාන හිමිකරගෙන ඇත. තුන්ඉරියව් ක‍්‍රීඩක ලැයිස්තුවේ රංගන හේරත් 08වැනි ස්ථානයේ හා දිල්රුවන් පෙරේරා 10 වැනි ස්ථානයේද පසුවෙයි.

දරුණු පරාජයකින් බේරීමට අවසන් දිනයේ බංගලාදේශය කල හොර වැඩේ ගැන  හතුරුසිංහ ගෙන් චෝදනාවක්..  ශ‍්‍රී  ලංකා කණ්ඩායම සහ බංගලාදේශ කණ්ඩායම අතර පළමු ටෙස්ට් ක්‍රිකට් තරඟය අවසාන වුයේ සාමාන්‍යයෙන් ආසියාවේ තණතිල්ලක සිදු නොවන අකාරයෙන් දින පහම පිතිකරුවන්ට යෝග්‍ය ලෙස හැසිරීම නිසා තරඟය ජය පරාජයෙන් තොරව නිමාවට පත් වෙමිනි. පස්වැනි දිනයේදී බංගලාදේශ පිතිකරුවන් ශ‍්‍රී ලංකා පන්දු යවන්නන් හට රිසිසේ පහරදුන් අතර රංගන ඇතුළු ප‍්‍රබල පන්දුයවන්නන්ට පන්දුවාර 73ක් තුලදිම ලබාගත හැකි වුයේ බංගලාදේශයේ කඩුලු 02ක් පමණි.තරඟයේ අවසාන දිනය තුලද තණතිල්ල පිතිකරුවන්ට තර්ජනයක් වන අකාරයෙන් හැසිරුනේ නැති අතර සිව් වන දිනයේ තණතිල්ලේ තිබුන දඟ කැවීම වත් අවසාන දිනයේ දක්නට නොලැබීම පුදුමයට කරුණක් විය. මේ සම්බන්ධයෙන් ශ්‍රී ලංකා පුහුණුකරු චන්දික හතුරුසිංහ තරඟ තීරක වරයාගේ අවධානයට යොමු කිරීමට අපේක්ෂා කරන බව විදෙස් මාද්‍ය වාර්තා කර තිබු අතර ඔහු ප්‍රකාශ කර ඇත්තේ බංගලාදේශය තම සංචිතයට දඟ පන්දු යවන්නන් තිදෙනෙකු කැඳවා මෙවැනි තණතිල්ලක් ලබා දීම බැලු බැල්මට පුදුම සහගත වන නිසාය. තරඟයේ දිනයක් අවසානයේ තණතිල්ල රෝල් කිරීම නියම අකාරයෙන් සිදු කර ඇත්ද එය තණතිල්ල වෙනස් වන, තරඟයට බලපෑමක් වන ආකාරයෙන් සිදු කර ඇද්ද යන්න තරඟ තීරක ඩේවිඩ් බුන්ගේ අවධානයට යොමු වනු ඇති අතර තණතිල්ලේ අසාමාන්‍ය බව නිසා ශ්‍රී ලංකාවට අවසාන දිනයේ ලබා ගත හැකිව තිබු ජයක් ලබා ගැනීමේ අවස්තාව අහිමි වී ගිය අකාරය දැකගත හැකි විය. තුන් කොන් තරඟාවලියේ අවසාන තරඟය පන්දු යවන්නන්ට හිතකර තණතිල්ලක් ලබා දුන්නායයි තණතිලි භාරකරු ගාමිණී සිල්වාට චෝදනා කරන බංගලාදේශය චිතගෝන් ටෙස්ට් තරඟයේ තණතිල්ල ගැන මුනිවත රැකීම පුදුමයට කරුණකි. කෙසේ වෙතත් වැඩිදුරටත් වාර්තා වන්නේ පළමු ටෙස්ට් තරගටය පෙර හතුරුසිංහ හා තණතිලි භාරකරු අතර තණතීරුව පිළිබදව යම් විවාදාත්මක තත්වයක් ඇති වූ බවයි.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *